Siłownia może być zniechęcającym miejscem. Na początku możesz czuć się przytłoczony tym, co widzisz i ilością sprzętu. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc złagodzić umysł początkującego i wprowadzić Cię w drogę do sprawności. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest ustalenie własnej rutyny, aby trening fitness stał się bardziej zabawny niż przytłaczający. Dowiedz się, co robi każdy element wyposażenia, aby wiedzieć, do czego służą i jak ze sobą współpracują. Jeśli dopiero zaczynasz, wypróbuj tylko jeden sprzęt cardio – coś w rodzaju bieżni lub maszyny eliptycznej – na początku, aby zobaczyć, jak działa na twoje ciało, zanim włączysz więcej urządzeń do swojej rutyny. Przygodę z siłownią można rozpocząć na wiele sposobów. Ważne jest, aby znaleźć to, co działa na Ciebie i się tego trzymać.

Sposoby na znalezienie motywacji do ćwiczeń fitness

Ćwiczenia to kluczowy element utrzymania zdrowego stylu życia. Buduje gęstość kości, spala kalorie i utrzymuje ciało w dobrej kondycji i sile. Pomaga również w walce z depresją i lękiem, zwiększa poczucie własnej wartości, poprawia pamięć, zwiększa zdolności poznawcze, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko chorób serca i udaru mózgu, pomaga zapobiegać demencji poprzez efekty łagodzące stres. Pomaga również w walce z otyłością.

Korzyści płynące z ćwiczeń są liczne, ale nie wszystkie można łatwo osiągnąć bez ciężkiej pracy. Aby spróbować osiągnąć te korzyści jak najmniejszym wysiłkiem, potrzebujemy motywacji – coś, z czym wiele osób boryka się, gdy zaczynają regularnie ćwiczyć Motywacja może być wyzwaniem. Nawet jeśli zrobisz wszystko, co w Twojej mocy, aby pozostać aktywnym i zdrowym, łatwo spaść z wozu. Ale jest nadzieja! Każdy ma inne motywacje fitness. Niektórzy ludzie lubią odczuwać rezultaty swojej ciężkiej pracy, a inni nie dbają o wynik, o ile mogą za nim nadążyć. Oto niektóre z najpopularniejszych metod jak znaleźć motywację.

  • Dołącz do siłowni i zakup karnet
  • Załóż własną domową siłownię z wolnymi ciężarkami, taśmami oporowymi, a nawet piłką do ćwiczeń. Kup bieżnię lub orbitreka
  • Ułóż plan ćwiczeń i określ cel w postaci zgubionych kilogramów lub konkretnego wyglądu ciała
  • Wprowadź zmiany w odżywianiu
  • Zaczynaj od prostych ćwiczeń i z czasem zwiększaj trudność
  • Kup dobrej jakości ubranie do ćwiczeń jak legginsy, buty i koszulki fitness
  • Ćwicz z bliską osobą, która będzie cię wspierała w postanowieniu

Bądź otwarty na sugestie trenera

Zawsze najlepiej być przygotowanym na uniknięcie kontuzji. Jeśli nie jesteś pewien, jak coś należy zrobić, nie bój się zapytać swojego trenera. Są tam dla Ciebie! Rozpoczęcie nowego programu ćwiczeń może być przytłaczające, zwłaszcza jeśli nie jesteś do końca pewien, co robisz. Jednak ważne jest, aby zacząć, w przeciwnym razie może się okazać, że spędzasz więcej czasu na niewłaściwych ćwiczeniach niż na właściwych - co w pierwszej kolejności niweczy cel treningu! Trener jest zwykle pierwszą osobą, którą widzisz, kiedy wchodzisz na siłownię i zwykle jest tam, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące tego, jak wykonać nowe ćwiczenie. Są również po to, aby doradzić Ci, jak często powinieneś wykonywać ćwiczenia, jakie konkretnie mięśnie pracują i czy są dobre dla Twojego zdrowia i sylwetki. Proszenie o pomoc może być trudne. I to może być krępujące. Ale nie musi tak być! Wejdź na stronę swojej siłowni i zacznij przeglądać stronę personelu lub kontaktować się z nimi za pośrednictwem mediów społecznościowych, prosząc o radę lub po prostu o informacje. Ćwiczenia błędnie wykonywane mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Niewłaściwe wykonywanie ćwiczeń może powodować problemy ze stawami, takie jak rozerwanie stożka rotatorów, zapalenie ścięgna bicepsa, a nawet zwichnięcie ramion. Ćwiczenia te powinny być ograniczone do kilku powtórzeń każdego dnia i nie należy ich wykonywać, jeśli odczuwasz ból stawów lub niedawny uraz.

Postaw na prawidłowe odżywianie

Odżywianie dla prawidłowej diety jest równie ważne jak jedzenie. We współczesnym świecie naprawdę trudno jest znaleźć naturalne pożywienie dla wszystkich osób na diecie. Aby zachować zdrowie i sprawność, ważne jest, abyśmy konsekwentnie spożywali pożywne jedzenie. Dietetycy sugerują, że powinieneś jeść 5-6 razy dziennie i upewnić się, że posiłki są zbilansowane. Oprócz tego ważne jest również utrzymanie prawidłowego cyklu snu i nie zaniedbywanie innych aspektów zdrowia, takich jak aktywność fizyczna. Rozpoczęcie programu treningowego na początku sezonu może być trudne. Z drugiej strony może to być korzystne, ponieważ możesz trenować poza sezonem i nie wywierać nacisku na swoje ciało.

Aby zachować zdrowie w czasie wysiłku, ważne jest, aby zadbać o odpowiednią regenerację i odżywienie. Organizm potrzebuje energii i białka do budowy nowych komórek i zastępowania starych, które mogą być wyczerpywane przez stres, niewystarczający sen, złą dietę i inne czynniki. Dieta jest ważną częścią zdrowego życia. Osoby otyłe lub z nadwagą powinny zwracać większą uwagę na swoją dietę, aby wieść pomyślne życie. Im więcej trenujesz, tym lepiej Twoje ciało będzie w stanie zareagować. Nawet jeśli masz skłonność do tkanki tłuszczowej, im więcej ćwiczysz, tym mniej prawdopodobne jest, że przytyjesz. Ważne jest, aby dzielić się informacjami na temat odżywiania z innymi, aby mogli podejmować świadome decyzje dotyczące tego, co jeść. Inne popularne tematy to potrzeba odpowiedniej ilości czasu między kolejnymi treningami oraz to, jak powinieneś spać, gdy próbujesz schudnąć.