4 najlepsze sposoby na podniesienie poziomu endorfinKażdy wie, że ćwiczenia są dobre dla Ciebie, ale może być trudno znaleźć motywację, aby się poruszać. Na szczęście istnieje wiele różnych sposobów, aby zwiększyć poziom endorfin i w rezultacie poczuć się szczęśliwszym. Endorfiny to naturalnie występujące neuroprzekaźniki, które mogą być również wyzwalane przez pewne czynności. Te substancje chemiczne są odpowiedzialne za pozytywne uczucie, które pojawia się po treningu lub innej aktywności fizycznej, a także są znane jako naturalne środki przeciwbólowe organizmu, ponieważ mogą mieć podobny wpływ na mózg jak opioidy. Kiedy Twoje endorfiny są stymulowane, czujesz się szczęśliwszy i bardziej zrelaksowany. Czytaj dalej, aby poznać cztery sposoby na zwiększenie poziomu endorfin i upewnić się, że jesteś szczęśliwszy w wyniku swojej aktywności fizycznej.

Biegaj, pływaj, albo rób cokolwiek, co sprawi, że się spocisz

Endorfiny uwalniane podczas ćwiczeń są często nazywane "szczęśliwymi chemikaliami" i nie bez powodu. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do bycia aktywnym, znalezienie motywacji do rozpoczęcia ćwiczeń może być naprawdę trudne - ale na szczęście istnieje kilka sposobów na zwiększenie poziomu endorfin bez konieczności wylewania potu. Jeśli wolisz leżeć i słuchać muzyki, spróbuj użyć wałka, który przesuwa się po plecach, co może wystarczyć do pobudzenia produkcji endorfin. Jeśli jednak chcesz prawdziwego wysiłku, musisz podnieść tętno.

Bieganie, pływanie i inne ćwiczenia o wysokiej intensywności są szczególnie skuteczne w zwiększaniu poziomu endorfin. Jeśli masz wysoki próg bólu, spróbuj czegoś takiego jak gorąca joga lub pilates, które wykorzystują izometrię do zwiększenia intensywności treningu.

Wybierz się na wędrówkę po lesie

Wykazano, że wędrówka przez las lub zalesiony obszar zwiększa poziom serotoniny i endorfin, a także zmniejsza poziom kortyzolu. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że tak naprawdę nie musisz wędrować po górach, aby uzyskać efekty - wystarczy spokojny spacer po pobliskim parku, aby Twoje endorfiny weszły w ruch. Jeśli martwisz się o dopasowanie wędrówki do napiętego harmonogramu, pamiętaj, że nie musisz spędzać dużo czasu w lesie, aby zobaczyć efekt - możesz uzyskać te same korzyści w ciągu 15 minut spaceru, co w ciągu 45.

Praktykuj jogę

Jeśli chcesz spróbować łagodniejszej formy ćwiczeń, powinieneś rozważyć włączenie jogi do swojej rutyny. Joga obejmuje szereg póz, które rozciągają mięśnie i stawy, a jednocześnie zachęcają do skupienia umysłu. Wszystko to może mieć bardzo pozytywny wpływ na twoje zdrowie psychiczne, a także może mieć pozytywny wpływ na poziom endorfin. Joga jest szczególnie pomocną formą ćwiczeń, jeśli masz kontuzję lub jesteś niepełnosprawny fizycznie, ponieważ możesz dostosować pozy do swoich potrzeb.

Spróbuj tai chi lub sztuk walki

Tai chi i sztuki walki są świetne dla zwiększenia poziomu serotoniny i endorfin. Działania te są generalnie łatwiejsze dla stawów niż sporty o dużej sile uderzenia, takie jak bieganie, i dają ci dużo czasu na skupienie umysłu. Sztuki walki są szczególnie dobre w wyzwalaniu produkcji endorfin, ponieważ mogą być bardzo intensywne. Jeśli zdecydujesz się spróbować któregoś z tych rodzajów aktywności, upewnij się, że znajdziesz zajęcia, które będą dla Ciebie odpowiednie - ważne jest, abyś stawiał czoła wyzwaniom, ale nie był przytłoczony.

Endorfiny uwalniane podczas ćwiczeń są często nazywane "szczęśliwymi chemikaliami", i nie bez powodu. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do bycia aktywnym, znalezienie motywacji do rozpoczęcia ćwiczeń może być wyzwaniem - ale na szczęście istnieje wiele różnych sposobów na zwiększenie poziomu endorfin bez konieczności wylewania potu. Wykazano, że wędrówka przez las lub obszar zalesiony zwiększa poziom serotoniny i endorfiny, a także obniża poziom kortyzolu. Jeśli wolisz leżeć i słuchać muzyki, spróbuj użyć wałka, który przesuwa się po plecach, co może wystarczyć do pobudzenia produkcji endorfin. Jeśli jednak chcesz prawdziwego wyczynu, będziesz musiał podnieść tętno.