Najlepsze batony energetyczne dla osób ćwiczących fitnessJeśli chodzi o zdrowe odżywianie, większość z nas wie, co powinniśmy robić, a czego unikać. I to rozciąga się na przekąski też. Batony energetyczne są doskonałym sposobem na zwiększenie spożycia niezbędnych składników odżywczych, takich jak białko, błonnik i witaminy. Jednak przy tak wielu markach dostępnych na rynku znalezienie odpowiedniego batona, który będzie pasował do zdrowej diety może być wyzwaniem - nie wspominając o takim, który nie będzie kosztował Cię fortuny! Oto nasze najważniejsze wskazówki dotyczące wyboru odpowiednich batonów energetycznych.

Kto powinien jeść batony energetyczne?

Te batony są przeznaczone dla każdego, kto szuka wygodnej, łatwej do przenoszenia przekąski, która jest pełna składników odżywczych dodających energii. Są idealne dla osób, które są w ciągłym ruchu lub mają napięty harmonogram - czy to dla osób, które pracują przez wiele godzin lub prowadzą aktywny tryb życia, jak sportowcy czy gwiazdy sportu. Jeśli szukasz wygodnej przekąski, która jest pełna składników odżywczych dodających energii, powinieneś spróbować batonów energetycznych. Są one idealne dla osób, które są w ciągłym ruchu lub mają napięty harmonogram - zarówno dla osób, które pracują przez wiele godzin, jak i dla sportowców i gwiazd sportu.

Jeśli stosujesz dietę niskowęglowodanową, batony energetyczne są świetnym sposobem na utrzymanie wysokiego poziomu energii bez konieczności rezygnacji z diety. A jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, również powinnaś jeść batony energetyczne, aby zapewnić sobie odpowiednie odżywianie.

Jak rozpoznać świetny baton energetyczny

Batony energetyczne powinny zawierać co najmniej 7-10 g białka na porcję - to około 20-30% twojego dziennego celu. A najlepsze batony będą miały kombinację białka z serwatki, fasoli i soi. Powinieneś również szukać batonów o wysokiej zawartości błonnika - co najmniej 5g na porcję.

Batony o wysokiej zawartości błonnika są świetne do kontrolowania apetytu, ponieważ sprawiają, że dłużej czujesz się syty. Te dwa składniki odżywcze - białko i błonnik - są kluczowe, jeśli chodzi o wybór świetnego batona energetycznego, więc upewnij się, że są one wysoko na liście składników.

Poznaj swoje składniki

Jeśli starasz się obniżyć spożycie cukru, zwracaj uwagę na składniki. Niektóre batony mają dodane cukry - i tych należy unikać, jeśli próbujesz utrzymać zdrową dietę. Niektóre batony zawierają dużo cukru, ale nie zawierają błonnika. To właśnie ich należy unikać. Zamiast tego szukaj batonów o dużej zawartości błonnika. Jeśli jesteś bezglutenowy, upewnij się, że sprawdzasz listę składników.

Niektóre batony są wykonane z bezglutenowych ziaren, podczas gdy inne są wykonane z pszenicy, owsa lub jęczmienia. Jeśli stosujesz dietę low-carb, upewnij się, że sprawdzisz listę składników. Na rynku jest wiele batonów, które mają niską zawartość węglowodanów. Jeśli dany baton nie ma niskiej zawartości węglowodanów, to powinieneś go unikać.

Bądź rozważny w kwestii batonów proteinowych

Sztuczka z batonami proteinowymi polega na wybraniu takiego, który ma wysoką zawartość białka, ale niską zawartość cukru i tłuszczu. Niektóre batony zawierają ponad 20g białka - co jest zdecydowanie za dużo. Dobrą zasadą jest upewnienie się, że zawartość białka jest mniejsza niż 10g na baton. Pomoże Ci to uniknąć spożywania zbyt dużej ilości białka - co może być szkodliwe dla Twojego organizmu. Aby upewnić się, że otrzymujesz wysokiej jakości baton, sprawdź etykietę żywieniową.

Upewnij się, że baton zawiera między 5g a 10g cukru na porcję. Jeśli to możliwe, wybierz baton, który ma niską zawartość tłuszczu. Jeśli szukasz batona o wyższej zawartości tłuszczu, upewnij się, że zawartość tłuszczu mieści się w przedziale od 3g do 6g na porcję.

Czego szukać w batonach proteinowych

Jeśli masz specyficzne wymagania żywieniowe - czy to z powodu alergii, nietolerancji czy specjalnej diety, będziesz musiał być rozeznany przy wyborze batona. Niektóre batony zawierają nabiał, gluten lub orzechy, więc upewnij się, że sprawdzasz listę składników. Jeśli stosujesz dietę low-carb, powinieneś szukać batonów, które zawierają mniej niż 10 g węglowodanów na porcję. Jeśli stosujesz dietę bezglutenową, powinieneś szukać batonów, które są wykonane z bezglutenowych składników. Jeśli jesteś weganinem, powinieneś szukać batonów, które są wykonane z białka roślinnego i nie zawierają nabiału ani jaj. Wiele batonów jest produkowanych z naturalnych składników, więc powinieneś być w stanie znaleźć taki, który spełnia Twoje wymagania dietetyczne.

Jeśli szukasz zdrowej i wygodnej przekąski, nie możesz się pomylić z batonem energetycznym. Są one pełne ważnych składników odżywczych - takich jak białko, błonnik i witaminy - które pomagają zwiększyć poziom energii. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni baton dla swojej diety i wymagań żywieniowych. Możesz to zrobić, sprawdzając listę składników i czytając etykietę odżywczą. Możesz również przygotować własne batony energetyczne, łącząc mieszankę orzechów i nasion lub owsa z daktylami i suszonymi owocami.