Siłownia to jedno z najpopularniejszych miejsc do ćwiczeń. Wiele osób przyciąga otoczenie, ale często są one zdezorientowane dużą liczbą różnego rodzaju sprzętu. Mamy kilka możliwości rozpoczęcia ćwiczeń. Do wyboru mamy zwykłe centrum fitness, studio spinów, a nawet ćwiczenia w domu. Jeśli jednak jesteś nowy w tym sporcie i chcesz poprawić swoją technikę, to nie ma lepszego miejsca niż na siłowni. Powodem, dla którego wielu ludzi przyciąga siłownie i kluby fitness, jest ich otoczenie – dotarcie tam nie jest takie trudne, a zanim zaczniesz, będziesz potrzebować tylko trochę czasu na przystosowanie się. Jeśli jednak nie wiesz, jaki sprzęt powinien być używany na Twojej siłowni lub jaki rodzaj treningu powinien być tam wykonywany – wtedy może się przydać pomoc trenera, który w profesjonalny sposób pokaże jak bezpiecznie i prawidłowo korzystać z urządzeń. Problem polega na tym, że większość z nas nie osiąga szczytowych wyników. Kilka razy w tygodniu ćwiczymy na siłowni, ale wciąż popełniamy błędy. Nasze mięśnie stają się zmęczone i mogą nie być w stanie wykonywać ruchów wymaganych do wydajności.

Znajdź odpowiednią siłownię dla siebie!

Siłownia powinna być miejscem, w którym można odpocząć od codzienności, aby zadbać o formę. Fitness dla wielu osób jest bardzo ważnym aspektem życia. Odpowiednia siłownia powinna sprawić, że poczujesz się jak w domu. Być może szukasz idealnej siłowni do ćwiczeń cardio, ciężarów i innych ćwiczeń. Najlepsza siłownia z najbardziej wykwalifikowanymi trenerami jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Oto, co musisz wziąć pod uwagę wybierając miejsce na fitness lub miejsce do ćwiczeń siłowych:

 • wykwalifikowany personel - personel przygotowany do pracy z człowiekiem to połowa sukcesu. Poczucie, że na sali znajdują się osoby posiadające wiedze na temat ćwiczeń i sprzętu pozwala na powiększenie własnej wiedzy i umiejętności. Zespół specjalistów jest w stanie wskazać błędy w ćwiczeniach, udoskonalić nasze umiejętności, doradzić w sprawach wzmocnienia konkretnych partii ciała oraz ewentualnej diety, jaką powinniśmy zastosować. To również osoby, które umiejętnie zarządzają siłownią oraz mają wiedzę na temat urazów wynikających z nieprawidłowego użytkowania sprzętu lub doznanych kontuzji.
 • dobra jakość sprzętu - pierwszą rzeczą, na której musimy się skupić, jest sprzęt, a także środowisko, w którym trenujemy. Powinny być najwyższej jakości. To sprawi, że poczujemy się komfortowo i w pokoju ze sobą i naszym ciałem. Dobrej jakości sprzęt jest łatwy w obsłudze, bezpieczny i odpowiednio często serwisowany.
 • czystość - to jedna z kluczowych spraw, na jaką warto zwrócić uwagę. Poczynając od szatni, w której trzeba się przebrać, po prysznice z których korzystamy po treningu. W tych miejscach, jak i w toaletach powinno być czysto! Dodatkowo część siłowni wprowadziła zasadę, którą stosują użytkownicy sprzętu. Chodzi o odkażanie i czyszczenie urządzenia, na którym się ćwiczyło. Należy wyczyścić te części urządzenia, które miały styczność ze spoconymi częściami ciała, tak aby następna osoba mogła skorzystać z czystego sprzętu.

Przygotuj się do ćwiczeń na siłowni lub w klubie fitness

Klub fitness i siłownia to miejsce, w którym ludzie mogą poćwiczyć i poczuć się lepiej. Nie jest to coś, co ludzie robią tylko dla zabawy, ale jest to dobra okazja do zwiększenia odporności, siły i wytrzymałości. Wykonując ćwiczenia prawidłowo można również zmienić swoją sylwetkę na bardziej umięśnioną i zdrową. Wspaniałą rzeczą w treningu na siłowni lub w klubie fitness jest to, że nie musisz iść sam i możesz to zrobić bez martwienia się o dodatkowy sprzęt. Będziesz mógł cieszyć się treningami z innymi ludźmi i nikt nie będzie Ci przeszkadzał, a wręcz gdy będziesz potrzebować kogoś, kto Ci pomoże, to zawsze taka osoba będzie blisko. O czym należy pamiętać idąc pierwszy raz na siłownie?

 • pamiętaj o odpowiednim obuwiu i sportowym ubraniu
 • skorzystaj z technologii i wykorzystaj aplikację do mierzenia tętna, pulsu i spalanych kalorii
 • weź zapas wody, pij ją po zakończeniu każdego rodzaju ćwiczeń
 • skup się na swoim celu - nie oceniaj, nie porównuj się do innych osób na sali
 • nie bój się prosić o pomoc - nie wiesz jak używać konkretnego urządzania? Zgłoś się do wykwalifikowanej obsługi trenerskiej
 • zanim rozpoczniesz intensywne ćwiczenia, rozciąg mięśnie rozgrzewką
 • chcąc zakończyć ćwiczenia pozwól odpocząć mięśniom i stopniowo zmniejszaj intensywność ćwiczeń

Pierwszy raz na siłowni?

Jeśli dopiero zaczynasz chodzić na siłownię, może to być dobry moment, aby zapoznać się z tymi radami:

 • Ćwiczenia to świetny sposób na spalenie kalorii i schudnięcie. Jednak wiele osób nie ćwiczy tyle, ile powinno, ze względu na niedogodność czasu. Pamiętaj, że da się ćwiczyć na zapas, a szybkie i niechlujne wykonywanie ćwiczeń nie przyniesie efektu, a jedynie zaszkodzi. Pierwszy raz ćwicz powoli, nie nadwyrężaj się i nie próbuj dogonić stałych bywalców tego miejsca.
 • W czasie trwania jednego miesięcznego karnetu cuda się nie wydarzą, dlatego nie zniechęcaj się i nie śpiesz. Jeżeli oczekujesz widocznych rezultatów swojego wysiłku, daj sobie odpowiedni czas. Każde ciało potrzebuje się zmieniać w swoim czasie, a pośpiech może doprowadzić do bolesnych stanów zapalnych, które na dłuższy czas przekreślą możliwość korzystania z siłowni lub fitness. Regularny trening przyniesie więcej korzyści, niż ci się wydaje!