Fitness to jedna z najlepszych czynności, jakie możesz zrobić dla swojego ciała. Trening ciała poprzez ćwiczenia jest nie tylko dobry dla zdrowia, ale także pomaga rozładować negatywne emocje, zwiększa kreatywność, pomaga w trudnych stanach emocjonalnych. Jeżeli chcesz rozpocząć ćwiczenia wystarczy, że wygospodarujesz czas i znajdziesz chęci. Ćwiczenia możesz wykonywać w domu lub zakupić karnet i ćwiczyć z innymi w klubie fitness pod okiem doświadczonej osoby. Chcąc ćwiczyć efektywnie i skutecznie weź pod uwagę bardzo ważne czynniki, jakie należy spełnić, aby wytrwać w postanowieniu i nie zrezygnować po pierwszej serii ćwiczeń. Fitness zapewni zdrowe i sprawne ciało, a także pomoże w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej. Istnieją różne korzyści zdrowotne wynikające z fitnessu, takie jak poprawa siły, wytrzymałości, metabolizmu itp. Korzyści te można osiągnąć wykonując trening przez 5-6 dni w tygodniu lub rzadziej. O czym trzeba pamiętać wybierając taką formę aktywności fizycznej?

Zastanów się dlaczego chcesz ćwiczyć na siłowni

Wystarczy kilka minut, aby pomyśleć o tym, dlaczego chcesz ćwiczyć i jakie przyniesie to korzyści na dłuższą metę. Można powiedzieć, że jeśli chcesz schudnąć, musisz ćwiczyć. Jeśli chcesz być zdrowszy, musisz ćwiczyć. To absolutna prawda, dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem ćwiczeń zastanowić się jaki jest powód zobowiązania do ćwiczeń. Zazwyczaj myśl o regularnym sporcie pojawia się tuz przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego lub w chwili, kiedy wiemy już, że niebawem staniemy na ślubnym kobiercu. Te wydarzenia rzeczywiście skłaniają nas do przemyśleń nad wyglądem ciała. Czy będziemy się dobrze czuli, czy nasza figura jest wystarczająca do jej odsłonięcia. Często decydujemy się na ćwiczenia, aby czuć satysfakcje z tego, że nasze ciało się zmienia na lepsze. Widoczne efekty dodają energii i chęci do dalszej pracy nad sobą, dlatego chętnie ćwiczymy i zwiększamy trudność ćwiczeń. Dobrym rozwiązaniem jest zapisane celu i czasu, jaki chcemy poświęcić na ćwiczenia. Dzięki temu będziemy mogli w lepszy sposób analizować uzyskane wyniki i motywować się konkretnym postanowieniem.

Strój do ćwiczeń aerobowych i na siłownie

Teoretycznie nie ma tu wielkiej filozofii, jednak trzeba pamiętać, że wygodny strój to zwiększenie wygody i komfortu ćwiczeń. Ważnym elementem u kobiet jest odpowiedni biustonosz, najlepiej sportowy. Ćwiczenia fitness, jak i te na siłowni, często wymagają takich czynności jak skoki i skłony. Warto więc zainwestować w biustonosz, który dobrze będzie trzymał biust w każdym rozmiarze.

Kolejny ważny element stroju to koszulka. Te bawełniane najlepiej zostawić w domu, a do torby spakować koszulki termoaktywne, które nie pozostawiają plam potu, nie wchłaniają go w tak dużym stopniu i szybko schną. Dodatkowo są przewiewne i lekkie. na czas ćwiczeń zakładamy koszulki bez koronek, falban i dodatkowych ozdób jak cekiny czy koraliki.

A co ze spodniami? W zależności jakie ćwiczenia wykonujemy możemy mieć szersze spodnie dresowe lub legginsy. Najważniejsze to wybrać takie spodnie sportowe, które dobrze lezą, nie spadają podczas wykonywania ćwiczeń i nie przeszkadzają w czasie biegu na bieżni czy ćwiczeń aerobowych.

Ostatni element bezpiecznych i wygodnych ćwiczeń to buty. Te powinny być dostosowane do rodzaju aktywności, najlepiej z gumową i antypoślizgową podeszwą. Buty powinny być dopasowane do stopy, która musza chronić przed ewentualnymi kontuzjami, o które na siłowni nie trudno.

Pierwsze kroki w siłowni lub sali fitness

Pierwsze kroki na siłowni lub sali fitness to często trudne zadanie dla osoby początkującej. Zazwyczaj dołączamy do trenującej już grupy, co wzbudza często onieśmielenie, ale też chęć dorównania pozostałym. Niestety nie bierzemy pod uwagę fakty, że osoby znajdujące się na sali mogą dłużej trenować, są lepiej przygotowane fizycznie. To powoduje, że wymyślona przez nas presja otoczenia i chęć dorównania innym skłania nas do morderczego treningu ponad nasze siły. Takie zachowanie nie przyniesie zakładanego rezultatu, a wręcz przeciwnie - spowoduje ogromne zmęczenie i przeciążenie organizmu oraz całkowite zniechęcenie, które nadejdzie wraz z zakwasami mięśni na drugi dzień.

Bardzo ważne jest aby przez pierwsze dni ćwiczeń nie przemęczać się. Zanim zaczniesz codzienne ćwiczenia, musisz znaleźć najlepszy sposób na to. Najlepszy sposób niekoniecznie jest najbardziej wydajny. Należy poznać swoje możliwości i dać wytchnienie zmęczonym mięśniom, nie oczekując że w kulka dni sylwetka lub siła zmieni się na tą, którą sobie założyliśmy w celu.

Chcąc dobrze przygotować się na pierwszy dzień ćwiczeń weź pod uwagę te czynniki:

  • przygotuj odpowiedni, wygodny strój
  • weź ze sobą wodę niegazowaną i często się nawadniaj
  • ćwicz na miarę swoich możliwości
  • pytaj osoby obok o rady i proś o pomoc instruktorów
  • z urządzeń dostępnych na sali korzystaj z rozwagą i pod okiem osoby doświadczonej
  • myśl o realizacji swojego celu i nie porównuj się do innych
  • bądź dla siebie i swojego ciała wyrozumiały i cierpliwy